Frezowanie a dłutowanie wielowypustów – poznaj istotne detale

Tworzenie profili wewnętrznych i zewnętrznych na tradycyjnych frezarkach jest skomplikowane, ponieważ wrzeciono musi być stale przesuwane, aby dotrzeć do różnych obszarów obrabianego przedmiotu. Chociaż proces ten może być czasochłonny i prowadzić do niedokładności, przeciąganie i szczelinowanie to dwie z bardziej powszechnych metod. Noże strugarskie obwiedniowe do produkcji kół zębatych stożkowych o zębach prostych też często są wymieniane w tym kontekście. Jednak w niniejszym artykule bliżej omówimy tajniki dłutowania rowków oraz narzędzia używane do tych operacji,

Łatwe dłutowanie wielowypustów a obróbka skomplikowanych części

Frezowanie rowków to rodzaj operacji dłutowania, w której do usuwania materiału z przedmiotu obrabianego przez przesuwanie go do i z rowka używane jest obrotowe narzędzie tnące. Ten rodzaj frezowania jest zwykle używany do tworzenia:

  • rowków,
  • szczelin,
  • kieszeni.

W porównaniu z innymi operacjami frezowania, dłutowanie wewnętrzne jest zwykle używane do wycinania głębszych rowków lub kieszeni niż to, co można osiągnąć na przykład za pomocą frezowania czołowego. Dodatkowo narzędzia do dłutowania wielowypustów często dają czystsze i doskonałe wykończenie powierzchni.

Frezy do rowków są niezwykle wszechstronnymi narzędziami, które mają wiele zębów osadzonych w kołowy wzór na wrzecionie. Służą do obróbki trzpieni szczękowych, prowadnic i części płaskich z półfabrykatu metalowego.

Różne typy narzędzi do dłutowania wielowypustów i frezowania

Frezy do rowków, podobnie jak klasyczne noże do dłutowania wielowypustów to narzędzia skrawające służące do obróbki rowków (wielowypustów) w przedmiocie obrabianym. Istnieją różne typy frezów do rowków, dobierane w zależności od kształtu, rozmiaru i szerokości rowków, które są w stanie wyprodukować. Zarówno frez czołowy, jak i innego rodzaju frezy są w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Jednak każdy ma swoje zalety i wady – z którymi koniecznie trzeba się zapoznać, aby podjąć najmądrzejszą z wszystkich decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *