Wózki platformowe – rodzaje i parametry techniczne

Nie da się ukryć, że tak zwane „platformy” są szeroko wykorzystywane nie tylko w magazynach, ale również w wielu innych miejscach. Między innymi w szpitalach, halach produkcyjnych, a także w różnego rodzaju warsztatach. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto wiedzieć, jakie wózki platformowe można znaleźć na rynku i co sprawdzić przed ich zakupem.

Wbrew pozorom, sprzęty oferowane na rynku są dość mocna zróżnicowane. Dotyczy to przede wszystkim ich konstrukcji oraz przeznaczenia, jednak znaczenie mają również wspomniane parametry techniczne. Bez dokładnej analizy oferty rynkowej trudno więc wybrać sprzęt, który sprawdzi się podczas realizacji konkretnych działań.

Jakie wózki platformowe wybrać?

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, należy przedstawić najczęściej pojawiające się na rynku typu wózków platformowych. Jest ich bowiem kilka. Każdy z nich wyróżnia się nieco inną budową, która z kolei ma wpływ na ich obsługę. Na rynku wymieniamy więc wózki magazynowe platformowe:

  • specjalistyczne – dzięki wzmacnianej konstrukcji, doskonale radzą sobie z przewozem szczególnie ciężkiego ładunku. Bardzo ważne w ich przypadku są koła, wykonywane z wysokiej jakości materiałów. Dzięki nim, poruszanie się po trudnym terenie nie powinno stanowić trudności,
  • jednoporęczowe – jak sama nazwa wskazuje, zawierają jedną poręczę, toteż wymagają ostrożnego prowadzenia, tak aby znajdujące się na nim towary nie zsunęły się z platformy,
  • dwuporęczowe – zapewniają nieco większą stabilność ładunku, trudniej jednak się je prowadzi,
  • półkowe – wyposażone w jedną, dwie lub kilka półek, które znacznie ułatwiają rozłożenie różnych przedmiotów. Takie urządzenia znajdują zastosowanie między innymi w pralniach.
  • osiatkowane – składają się z dwóch poręczy połączonych wzmacnianą siatką. Zabezpiecza ona przewożone przedmioty przed wypadnięciem.
  • składane – dzięki składanej konstrukcji, można je łatwo przechowywać wówczas, gdy nie są potrzebne. Są to bardzo uniwersalne, wygodne w użyciu sprzęty, które znajdują zastosowanie w wielu budynkach.

Po wybraniu rodzaju wózka platformowego należy sprawdzić jego parametry. Poza wymiarami, najważniejsze wydaje się maksymalne obciążenie. Wskazuje bowiem, jak ciężki może być ładunek. Nie bez znaczenia są także kółka. Powinny zostać dopasowane do specyfiki ładunku, jak również nawierzchni, po której porusza się wózek. Zwrócenie uwagi na powyższe kwestie pozwoli wybrać wózek odpowiednio dopasowany do interesujących nas zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *