Fulfillment to metoda prowadzenia biznesu w branży e-commerce polegająca na outsourcingu usług logistycznych. Dzięki temu sklepy internetowe mogą zoptymalizować koszty prowadzenia działalności handlowej, a dodatkowo przyspieszyć realizację zamówień. Na ten moment największym problemem biznesu e-commerce jest automatyzacja i optymalizacja – właśnie temu zagadnieniu przyjrzymy się w poniższym artykule.
Model Fulfillment to swego rodzaju outsourcing usług logistycznych. Polega na delegowaniu konkretnych zadań do zewnętrznej firmy, dzięki czemu można skupić się na prowadzeniu marketingu oraz pozyskiwaniu coraz większej liczby klientów sklepu internetowego.
Automatyzacja procesów logistycznych w odniesieniu do modelu Fulfillment to:
- skrócenie czasu obsługi zamówień,
- optymalizacja kosztów wysyłki,
- szybsza obsługa zwrotów towarów,
- weryfikacja statusów paczek w czasie rzeczywistym,
- usprawnienie obsługi klienta.
Wysokie koszty dostaw, wydłużony czas realizacji zamówień i problemy z obsługą zwrotu towarów – to główne czynniki, na które skarżą się prawie wszyscy przedsiębiorcy z branży e-commerce. W kontekście rozwoju biznesu związanego z handlem internetowym powyższe problemy trzeba zniwelować, aby mieć możliwość rozszerzenia swojej działalności.
Fulfillment a automatyka procesów logistycznych – jak zmieniają się magazyny wysyłkowe?
W dzisiejszych czasach sklep internetowy nie musi mieć własnego magazynu przeładunkowego do wysyłki towarów. Wystarczy podpisana umowa na model Fulfillment z zewnętrznym dostawcą usług. W zamian za uiszczenie miesięcznej opłaty prowizyjnej za obsługę zamówień sklepu internetowego otrzymasz dostęp do:
- przestrzeni magazynowej do przechowywania i wysyłki towarów,
- wykwalifikowanych pracowników, którzy zajmą się kompletowaniem zamówień, pakowaniem, wysyłką oraz obsługą zwrotów,
- nowoczesnego oprogramowania, które ułatwia prowadzenie biznesu w branży e-commerce.
Automatyzacja procesów logistycznych to podstawa, aby móc dalej rozwijać swój biznes w branży e-commerce. Główna rola Fulfillmentu w tym przypadku to:
- otrzymywanie informacji o przesyłkach w czasie rzeczywistym,
- uproszczone procedury zwrotów i realizacji wysyłek,
- wiele dostępnych metod dostawy towarów.
Magazyny wysyłkowe sklepów internetowych to obecnie nowoczesne przestrzenie, które powoli stają się w pełni zautomatyzowane. Nowoczesne maszyny do pakowania paczek, urządzenia skanujące stany magazynowe na regałach, a także systemy kamer, które nadzorują pracę pracowników magazynowych – to tylko kilka innowacji, które przekładają się na automatyzację procesów logistycznych w e-commerce.