Czym jest badanie kalprotektyny – jakie technologie i urządzenia służą do diagnostyki

Kalprotektyna jest białkiem, które przede wszystkim odpowiada za wiązanie jonów wapnia i cynku. Jest produkowana i wydzielana podczas procesów zapalnych przez układ immunologiczny. Nie jest ona na liście często zlecanych przez specjalistów badań laboratoryjnych, nawet w dużych miastach takich jak Poznań. Dzięki badaniu kalprotektyny, lekarz jest w stanie ocenić czy w przewodzie pokarmowym występuje stan zapalny, a także monitorować skuteczność leczenia niektórych chorób takich jak nieswoiste choroby zapalne jelit.

Kiedy warto wykonać badanie kalprotektyny?

Objawy takie jak bóle brzucha, biegunki, czasem również przelewania, mogą być wskazaniem do wykonania badań laboratoryjnych w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu. Instytut oferuje szeroki dostęp do diagnostyki, można więc w pełni sprawdzić zdrowie swojego organizmu. Jednym ze wskazań do wykonania badania kalprotektyny są również takie choroby jak otyłość oraz choroby metaboliczne, ze względu na większe ryzyko występowania stanów zapalnych. Wskazaniem do wykonania badania kalprotektyny są również zakażenia bakteryjne, a także nieswoiste choroby zapalne jelit takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Badanie kalprotektyny jest więc pomocnym parametrem dla specjalisty w celu poszerzenia diagnostyki, dobrania leczenia czy np. celowanej probiotykoterapii.

Jak należy się przygotować do badania kalprotektyny?

Do badania kalprotektyny nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy pobrać kał ze standardowego wypróżnienia. Materiał do tego badania laboratoryjnego należy dostarczyć do Instytutu Mikroekologii w Poznaniu maksymalnie w ciągu 48 godzin od pobrania. Wysyłka materiału jest również możliwa. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania badania kalprotektyny jest wiek poniżej 4 lat.

Czy w celu diagnozy stanu zapalnego warto wykonać badania krwi (Poznań)?

Do oceny stanu zapalnego warto wykonać również parametry takie jak OB czy CRP, które są badaniami krwi. Poznań, siedziba Instytutu Mikroekologii oferuje również tego typu diagnostykę. Może ona stanowić uzupełnienie innych badań laboratoryjnych (np. badania kalprotektyny) realizowanych w laboratorium w Poznaniu. Dzięki takiej kompleksowej diagnostyce zapewnionej w jednym miejscu, pacjent oszczędza czas i pieniądze. Ważnym aspektem jest również fakt, że aby wykonać badania krwi w Instytucie Mikroekologii nie trzeba mieszkać w Poznaniu lub okolicach. Wszystkie badania laboratoryjne wykonywane w laboratorium w Poznaniu realizowane są również wysyłkowo, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *